Sıkça Sorulan Sorular

S: DVD ya da Blu-Ray olarak satın alınan ya da çevrimiçi yayın servisi aboneliği ile indirilen veya oynatılan ya da yayın, kablo veya uydu TV aracılığıyla filmleri, televizyonu ve diğer görsel-işitsel içeriği gösteriyoruz. Yine de umuma açık olarak görüntülemek veya göstermek için bir lisansa ihtiyacımız var mı?
C: Evet. Lokasyon, içeriğe kimin sahip olduğundan bağımsız olarak bir lisans gerektirir. Görsel-işitsel içeriği kiralamanız, ödünç almanız, satın almanız, internet üzerinden yayınlamanız ya da yayınlamanız sırasında, içeriği yalnızca kişisel, özel amaçlı olarak görüntüleme hakkına sahipsiniz ve bunu umuma açık olarak yapamazsınız. 

S: İçeriği göstermek için giriş ücreti almıyoruz. Yine de bir lisansa ihtiyacımız var mı?
C: Evet. Giriş ücreti alınıp alınmadığına bakılmaksızın lisans gereklidir. Aslında, Şemsiye Lisans sadece giriş ücretinin alınmadığı durumları kapsar.

S: Lisansın maliyeti nedir?
C: Lisans ücreti, tesis tipine ve amaçlanan lisans kullanımına göre belirlenir. Sade ve ekonomik lisans çözümleri sunmak istiyoruz.

S: Eğitim amaçlı film, TV veya diğer işitsel/görsel içerik gösteriyoruz. Bir lisans almamız gerekli mi?
C: 5846 sayılı kanun kapsamında “Gösterim Özgürlüğü” sadece doğrudan veya dolaylı olarak kar amacı gütmeyen bir eğitim kurumunda ve sadece yüz yüze eğitim amaçları doğrultusunda çalışmaların lisanssız olarak ücretsiz bir şekilde gösterilmesine izin verir. Örneğin, söz konusu muafiyet kapsamında bir devlet okulu, yüz yüze eğitimin bir parçası olarak bir filmi gösterebilir, ancak eğlence amaçlı gösterimine izin verilmez. Kâr amaçlı okullarda veya kâr amacı gütmeyen eğitim kurumları dışındaki diğer kurumlarda eğitim grupları, bir lisans olmadan telif hakkı bulunan çalışmaları ücretsiz olarak gösteremez.

Ara